Όμιλος διαμεσολάβησης

Όμιλος διαμεσολάβησης-Στόχοι και δράσεις

H Σχολική Διαμεσολάβηση είναι ένα πρόγραμμα που υλοποιείται πιλοτικά για πρώτη φορά στο σχολείο μας με συντονίστριες τη Φιλόλογο Βασιλεία Ανδριανάκη και τη Μαθηματικό Ζωγραφένια Τσαρδάκα υπό την καθοδήγηση της Ψυχολόγου Δανάης-Μαρίας Διαμαντοπούλου και της Κοινωνικής Λειτουργού Αναστασίας Συρίγου. Πρόκειται για ένα πρόγραμμα πρόληψης σχολικού εκφοβισμού και διαχείρισης συγκρούσεων ανάμεσα στο μαθητικό κοινό του σχολείου μας. Σημαντικό πυλώνα του προγράμματος αποτελεί το εγχειρίδιο “Σχολική Διαμεσολάβηση. Ένας οδηγός για την επίλυση συγκρούσεων στο σχολείο από ομηλίκους” της ΜΚΟ “ΑΝΤΙΓΟΝΗ-Κέντρο Πληροφόρησης και Τεκμηρίωσης για τον Ρατσισμό, την Οικολογία, την Ειρήνη και τη Μη Βία”.

Επιμέρους στόχοι του προγράμματος: οι μαθητές να αναπτύξουν δεξιότητες για την αντιμετώπιση πιθανών συγκρουσιακών καταστάσεων, να ενδυναμωθεί και να υποστηριχτεί η αυτοπεποίθηση και η αυτογνωσία τους ως εργαλείο αντιμετώπισης των διαφορών μεταξύ τους, να οικοδομηθούν σχέσεις συνεργασίας και αλληλοϋποστήριξης και να καλλιεργηθεί η ενσυναίσθηση και η ενεργητική ακρόαση με στόχευση την ενδυνάμωση των μαθητών/τριών στη διαχείριση των συγκρούσεων. Στα πλαίσια αυτού του προγράμματος, υλοποιήθηκαν δράσεις και παρεμβάσεις. Μερικές από αυτές:

– Τοποθέτηση κι έναρξη λειτουργίας του κυτίου παραπόνων προς χρήση των μαθητών/τριών και του Προγράμματος Διαμεσολάβησης

– Ειδικές Δράσεις ( Δημιουργία αφίσας και καταγραφή κανόνων από τις ομάδες δράσης, μελέτη περίπτωσης role play)

Τοποθέτηση έξω από την αίθουσα της βιβλιοθήκης
ΚΑΝΟΝΕΣ από μαθητές
IMG 20240426 094038 270 1 1