Προθεσμία υποβολής δικαιολογητικών για τη συμμετοχή υποψηφίων στις προκαταρκτικές εξετάσεις των Σχολών της Πυροσβεστικής Ακαδημίας ακαδημαϊκού έτους 2016-2017

Σας γνωρίζουμε ότι αναρτήθηκε στο διαδίκτυο στην ιστοσελίδα του Πυροσβεστικού Σώματος: www.fireservice.gr η προκήρυξη διαγωνισμού για την εισαγωγή στις Σχολές Ανθυποπυραγών και Πυροσβεστών της Πυροσβεστικής Ακαδημίας, για το ακαδημαϊκό έτος 2016-2017.

Η προθεσμία ηλεκτρονικής υποβολής της Αίτησης – Υπεύθυνης Δήλωσης στην ιστοσελίδα του Πυροσβεστικού Σώματος θα γίνεται από την Τετάρτη 01-06-2016 έως και την Τετάρτη 15-06-2016.

Για περισσότερες  πληροφορίες πατήστε στους παρακάτω συνδέσμους:

Προθεσμίες Πυροσβεστικής

Προκήρυξη Πυροσβεστικής

«Ενημέρωση για την υγειονομική εξέταση και πρακτική δοκιμασία (αγωνίσματα) των υποψηφίων για εισαγωγή στα Τ.Ε.Φ.Α.Α., ακαδημαϊκού έτους 2016-17»

Από το Υπουργείο  Παιδείας, Έρευνας  και Θρησκευμάτων, ανακοινώθηκε ότι η υγειονομική εξέταση και πρακτική δοκιμασία (αγωνίσματα) των υποψηφίων για τα Τ.Ε.Φ.Α.Α., θα διεξαχθούν από την Τετάρτη 15 Ιουνίου 2016 μέχρι και την Τετάρτη 29 Ιουνίου 2016.

Διαβάστε περισσότερα εδώ

ΜΟΥΣΙΚΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΜΕ ΤΑ «ΚΡΟΥΣΜΑΤΑ»

Στο πλαίσιο του προγράμματος «Παίζω μουσική», δόθηκε στο χώρο του 1ου ΓΕ.Λ. Νέας Μηχανιώνας συναυλία των «Κρουσμάτων»,  της μουσικής ομάδας του Εθελοντικού Συμβουλευτικού Σταθμού Εφήβων του Δήμου Θερμαϊκού.

Τα «Κρούσματα» ενθουσίασαν τους μαθητές του σχολείου μας, γι΄αυτό και ανταποκρίθηκαν στην πρόσκληση του διευθυντή του λυκείου και υπεύθυνου του προγράμματος «Παίζω μουσική», για τη συμμετοχή τους και σε άλλες εκδηλώσεις.

Δείτε βίντεο της εκδήλωσης εδώ:

Αστρογειτονιές 2015

Για δεύτερη φορά φέτος, ο Δήμος Θερμαϊκού  διοργάνωσε σε συνεργασία με εθελοντές, χορηγούς,  και υπαλλήλους του Δήμου τις «Αστρογειτονιές»,  μια σειρά χριστουγεννιάτικων εκδηλώσεων στις οποίες συμμετείχε και το Λύκειό μας με το δικό του περίπτερο .

Στο περίπτερο του σχολείου μας,  εκτέθηκαν τα έργα που φιλοτέχνησαν οι μαθητές και μαθήτριες  που συμμετείχαν στο πρόγραμμα «Εικαστικό εργαστήρι» .

Στις 19/12/2015, το λύκειό μας έδωσε χριστουγεννιάτικη συναυλία στην οποία συμμετείχαν οι μαθητές του προγράμματος ‘Παίζω μουσική»,  η οποία σημείωσε μεγάλη επιτυχία  ενθουσιάζοντας το κοινό των ¨Αστρογειτονιών».

Ορισμός εξεταστικών κέντρων ειδικού μαθήματος Αγγλικής γλώσσας

Ορίστηκαν τα  Εξεταστικά κέντρα για τη διεξαγωγή  Εξέτασης του Ειδικού μαθήματος της    Αγγλικής Γλώσσας  Πανελλαδικών Εξετάσεων 2016.

Οι υποψήφιοι του 1ου ΓΕ.Λ. Νέας Μηχανιώνας θα εξετασθούν στο 4ο ΓΕ.Λ. Καλαμαριάς,  που βρίσκεται στη συμβολή των  οδών Μεγάλου Αλεξάνδρου και Ανατολικής Θράκης.

Τηλ. εξετ. κέντρου:  2310-434209

Για να δείτε το σχετικό έγγραφο πατήστε εδώ:

«Διάκριση στον 2ο Διαγωνισμό Κοινωνικών Επιστημών» «THINK.ing SO.cially»

Αναρτήθηκαν τα αποτελέσματα του 2ου Διαγωνισμού Κοινωνικών Επιστημών: «THINK.ing SO.cially» .

Εξαιρετική υπήρξε η παρουσία των μαθητών του 1ου ΓΕΛ Νέας Μηχανιώνας. Κατάφεραν να λάβουν την 1η θέση στην ενότητα «Πολιτικές Επιστήμες» και την 4η θέση στη γενική κατάταξη συμμετεχόντων,  λόγω ισοψηφίας των δύο πρώτων ομάδων  .

Ειδικότερα, η  κατάταξη των μαθητών του σχολείου μας έχει ως εξής:

Βραβείο Πολιτικών Επιστημών 1η ΘΕΣΗ: Γιάκη Ευθυμία (Β1) Γαλίτη Πολυξένη (Β1) Αγκάι Αρμέλα (Β1)
Κατάταξη στη γενική βαθμολογία: 4η θέση : Κακαφίκας Αχιλλέας, Κακαφίκα Μαρία, Γουστέρης Δημήτρης-Ειρηναίος (Β2)
13η θέση: Γιάκη Ευθυμία ,Γαλίτη Πολυξένη ,Αγκάι Αρμέλα (Β1)
32η θέση: Εσκιάδη Ιωάννα-Γεωργία(Β2), Αποστόλου Σωτήρης, Ασλανίδου Αργυρώ (Β1)
48η θέση: Βαρσαμίδου Έλενα, Αξιώτου Ανδρομάχη, Βακάλη Ευαγγελία (Β1)

Θερμά συγχαρητήρια στους συμμετέχοντες μαθητές και  μαθήτριες του σχολείου μας  και στην υπεύθυνη καθηγήτριά τους κ. Κόλλια Ανδρονίκη.

Δείτε τα αποτελέσματα εδώ:

Προκήρυξη Στρατιωτικών Σχολών

Κοινοποιήθηκε από το Υπουργείο Εθνικής Άμυνας προς γνώση και ενέργεια,  η «Προκήρυξη ∆ιαγωνισµού Επιλογής Σπουδαστών -τριών Ανωτάτων Στρατιωτικών Εκπαιδευτικών Ιδρυµάτων (ΑΣΕΙ), Ευελπίδων (ΣΣΕ), Ναυτικών ∆οκίµων (ΣΝ∆), Ικάρων (ΣΙ), Αξιωµατικών Σωµάτων (ΣΣΑΣ), Αξιωµατικών Νοσηλευτικής (ΣΑΝ) και των Ανωτέρων Στρατιωτικών Σχολών Υπαξιωµατικών (ΑΣΣΥ), Στρατού Ξηράς (ΣΜΥ), Πολεµικού Ναυτικού (ΣΜΥΝ) και Τεχνικών Υπαξιωµατικών (ΣΤΥΑ), Υπαξιωµατικών ∆ιοικητικών (ΣΥ∆) της Πολεµικής Αεροπορίας, Ακαδηµαϊκού Έτους 2016 – 17».

Για να διαβάσετε την προκήρυξη πατήστε στον παρακάτω σύνδεσμο:

Προκήρυξη Στρατιωτικών Σχολών

Yγειονομική εξέταση και πρακτικές δοκιμασίες υποψηφίων των ΤΕΦΑΑ

Από το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων,  ανακοινώθηκε  ότι η υγειονομική εξέταση και πρακτική δοκιμασία (Αγωνίσματα) των υποψηφίων για τα Τ.Ε.Φ.Α.Α., θα διεξαχθούν από την Τετάρτη  15 Ιουνίου 2016  μέχρι και την Τετάρτη 29 Ιουνίου 2016.

Για περισσότερες πληροφορίες, πατήστε στον παρακάτω σύνδεσμο:

3 ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΤΕΦΑΑ 2016