Εορτασμός 25ης Μαρτίου 1821

Ο εορτασμός της 25ης Μαρτίου 1821 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας με το ανέβασμα δύο θεατρικών: »Το τίμημα της λευτεριάς» και  » Το μεγάλο χρέος». Συμμετείχαν μαθητές και από τις τρεις τάξεις του σχολείου μας.  Τα παιδιά που έλαβαν μέρος με πολύ ενθουσιασμό είχαν την ευκαιρία να βιώσουν με »δραματικό» τρόπο τις αξίες της αγωνιστικότητας, της έντιμης πάλης για την υπεράσπιση των ιδανικών αλλά και της ισότιμης συμμετοχής των δύο φύλων σε κάθε αγώνα. Ήταν μια αναπνοή στο γνωσιοκεντρικό και εξετασιοκεντρικό σύστημα του σχολείου, πράγμα που φάνηκε ιδιαίτερα στις πρόβες, όπως δήλωσαν οι υπεύθυνες για το ανέβασμα του έργου καθηγήτριες Τσίντζα Αθανασία,  Χαραλάμπους Χρυστάλλα και Βαρσαμά Εύα. Ιδιαίτερη ήταν η συμβολή του πολιτιστικού συλλόγου Νέας Μηχανιώνας που με ιδιαίτερη προθυμία μας παραχώρησε παραδοσιακές στολές.

«ΣΚΙΑ ΤΟΥ ΦΙΛΟΛΟΓΟΥ»

Ονόματα φοιτητριών: Μαυροπούλου Μάρθα, Μαυροπούλου Μαρία, Μαυροπούλου Παναγιώτα, Μελισσαργά Ευανθία

Σχολή: Φιλοσοφική, Τμήμα: Φιλοσοφίας και Παιδαγωγικής

Ημερομηνίες παρακολούθησης στο Γενικό Λύκειο Μηχανιώνας:29/2/2016, 1/3/2016, 2/3/2016

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Μασούτη  Μυρόπη

«ΣΚΙΑ ΤΟΥ ΦΙΛΟΛΟΓΟΥ»

Στα πλαίσια πραγμάτωσης της β΄φάσης του α΄ κύκλου της πρακτικής άσκησης του τμήματος Φιλοσοφίας και Παιδαγωγικής, επισκεφτήκαμε το 1ο ΓΕΛ Ν. Μηχανιώνας. Για τρεις ημέρες γίναμε η «σκιά» του φιλολόγου, καθώς στόχος της παρούσας φάσης ήταν η εξοικείωσή μας ακόμη περισσότερο με το έργο που επιτελεί ένας φιλόλογος, τόσο στο διδακτικό όσο και στο διοικητικό κομμάτι του σχολείου. Μας δόθηκε συνεπώς, η ευκαιρία να  παρακολουθήσουμε από μία φιλόλογο καθ? όλη τη διάρκεια του ωρολογίου προγράμματος και μπορέσαμε να δούμε έμπρακτα το έργο στο οποίο επιδίδεται καθημερινά. Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε πολύ τον διευθυντή, κ. Γεροβασιλείου Χρήστο και τις φιλολόγους κα Μασούτη Μυρόπη και  κα Γιαννάκη Άννα για την προθυμία τους και τη βοήθειά τους, στην προσπάθειά μας να ολοκληρώσουμε την πρακτική μας άσκηση.

12784294_10208283230820905_1307750946_n